Jak rozpoznać problemy pokarmowe u psa? Czym może zatruć się nasz pupil?

Posiadając psa i dziecko pod jednym dachem, często nie jesteśmy w stanie obu mieć cały czas na oku. Zdarza się, że pies podczas naszej nieuwagi zje coś, co nie było dla niego przeznaczone. Jak rozpoznać objawy zatrucia? Jak reagować i kiedy należy udać się z pupilem po fachową pomoc? Jest kilka zasad, których przestrzeganie pomoże odpowiednio poradzić sobie z trudną sytuacją.

JAK WPROWADZAĆ NOWĄ KARMĘ?

Mówi się obecnie, że psy są wszystkożercami. Ich dieta znacznie różni się od tej wybieranej przez ich wilczych przodków. W dodatku rozrastający się rynek karm dla zwierząt sprawia, że kombinacji posiłków jest bardzo dużo. Do wyboru mamy karmy gotowe suche, mokre, liofilizowane lub też możemy samodzielnie gotować posiłki dla pupila. Bazują one też na różnych źródłach białka. Zdarza się, że przy nagłej zmianie karmy pies zareaguje biegunką lub wymiotami. Takie jednorazowe incydenty należą do „normalnych” reakcji na nowy pokarm. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, nową karmę należy wprowadzać stopniowo, najlepiej mieszając ją z dotychczasową. Nasz niepokój powinny wzbudzić kilkudniowe wymioty lub biegunka. Gdy do tego pies odmawia jedzenia i picia, jest to sygnał, aby jak najszybciej udać się do przychodni weterynaryjnej. Przyczyny takiego stanu mogą być różne dlatego to lekarz po wykonaniu badania klinicznego, podejmie decyzje o kierunku diagnostyki i odpowiednich środkach zaradczych.

#psiAktywnarodzina

JAKIE POKARMY I ROŚLINY SĄ SZKODLIWE DLA PSA?

Sytuacja jest znacznie poważniejsza, kiedy zauważamy nagłe pogorszenie stanu psa lub akt zjedzenia przez niego szkodliwej substancji. Pokarmy nieszkodliwe dla nas takie jak winogrona, rodzynki, czekolada czy ksylitol są toksyczne dla naszych czworonożnych podopiecznych. Przy dzieleniu uwagi na dziecko oraz pupila, ten drugi często może poczuć się zaniedbany i zacznie wtedy interesować się przedmiotami, które do tej pory nie znajdowały u niego uznania. Takim obiektem mogą stać się nawet rośliny. Wiele z nich jest szkodliwych dla psa, m.in. difenbachia, monstera, alokazja, aloes, dracena, a występują powszechnie w naszych domach. Warto zawczasu zadbać o to, aby znajdowały się one poza zasięgiem pupila. W przypadku zatrucia pies może zareagować różnie w zależności od substancji, jaka została przez niego spożyta. Do najczęstszych objawów należą wymioty, biegunka, czasami z dodatkiem krwi, apatia, niechęć do jedzenia i picia, kaszel, duszność, problemy z poruszaniem się, zaburzenia świadomości.

Również pozostawiona przez dziecko zabawka na podłodze może stanowić zagrożenie, jeśli pies się nią zainteresuje i rozgryzie. Niebezpieczne dla psów jest także podawanie mu kości do gryzienia. Większe plastikowe lub kostne elementy mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit, a w najgorszym przypadku zatkać lub przebić światło jelita.

ZATRUCIE U PSA – CO ROBIĆ?

Zarówno w przypadku zatrucia, jak i ciała obcego w przewodzie pokarmowym należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii i opisać dokładnie przebieg zdarzenia. Pomocnymi dla internisty informacjami będą ilość zjedzonej substancji lub przedmiotu oraz godzina, w której do tego doszło. W takich sytuacjach czas reakcji jest bardzo ważny, gdyż im mniej go upłynie od wypadku, tym mniejsze szkody zostaną wyrządzone w organizmie psa.

Pilnujmy zatem, aby nie pozostawiać w zasięgu psa drobnych zabawek i szkodliwych dla pupila pokarmów. Mając świadomość, co dla niego może stanowić zagrożenie, jesteśmy w stanie uniknąć wielu z wyżej opisanych sytuacji, a następnie, w odpowiednim momencie przekazać tę wiedzę swojemu dziecku.

Karolina Ciesielska-lekarz weterynarii