Dziecko i pies. Eksperci radzą

Kampania edukacyjna #psiAktywnarodzina zorganizowana przez COUNTRY&NATURE wraz Instytutem Matki i Dziecka oraz portalem epozytywnaopinia.pl dotyczy bezpiecznych i zdrowych relacji dziecka i psa. Zaproszeni eksperci poruszają tematy związane z pytaniami jakie zadają sobie przyszli i obecni rodzice, którzy są, lub planują być, właścicielami psa.Przeczytaj więcej o naszym poradniku. 
Finał akcji Pobierasz-Pomagasz Ponad 350kg karmy COUNTRY&NATURE zostało przekazane schronisku w Skierniewicach na zakończenie akcji Pobierasz-Pomagasz.
Powiększenie rodziny to zupełnie normalna sprawa, ale zarówno dla przyszłych rodziców, jak i psa, jest to sytuacja nowa, wymagająca wprowadzenia modyfikacji w dotychczasowe przyzwyczajenia, rutynę dnia i zasady panujące w rodzinie.
Prawidłowo ułożona relacja dziecka i psa sprawia, że stają się one dla siebie bardzo bliskie. Często można zaobserwować wspólne zabawy, spanie obok siebie, lizanie przez psa twarzy dziecka. Czy są wiążące się z tym zagrożenia zdrowotne, na które należy być szczególnie wyczulonym? Z pewnością tak, ale na szczęście są sposoby, aby je wyeliminować.
Myśląc o wspólnym, rodzinnym wyjeździe z psem, warto przede wszystkim się do niego PRZYGOTOWAĆ. Nie ważne czy jedziemy na krócej, czy na dłużej,...
Kontakt dziecka ze zwierzętami ma duży wpływ na jego rozwój. Obecność zwierzęcia w domu wspomaga rozwój emocjonalny dziecka, uczy respektu, szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta mogą być nosicielami różnych chorób, a wieloma z nich mogą zarazić dziecko. Jedne schorzenia są dla dzieci niegroźne, inne mogą wywoływać nieprzyjemne objawy.
Edukacja dzieci w zakresie postępowania ze zwierzętami jest niezwykle ważnym tematem. Ucząc nasze pociechy, jak się zachować w obecności czworonoga, przekazujemy im wiedzę przydatną na co dzień, w różnych sytuacjach – począwszy od głaskania obcych psów na ulicy, a kończąc na obcowaniu z czworonogiem, który z nami mieszka. Oto praktyczne wskazówki ułatwiające interpretację zachowań psa oraz podpowiedzi, jak zapoznać się z psem i jak z nim...
To w głównej mierze od momentu, w którym w rodzinie pojawia się pies, zależy postępowanie prowadzące do ułożenia takich relacji z dziećmi - inaczej buduje się je od wieku niemowlęcego, inaczej, kiedy pies dołącza do rodziny z dzieckiem kilku- lub nastoletnim.
Oczywiście nie! Pies to nie śmietnik. Niestety nawet bardzo świadomi opiekunowie zwierząt popełniają dość popularne błędy żywieniowe. Postaram się je krótko tu przedstawić.
Nie lada wyzwaniem jest wzięcie czworonoga do domu alergika. Zwierzęta pokryte sierścią (futrem) futerkowe są obecne w 60% gospodarstw domowych –, niestety, zdarza się, że czworonożni przyjaciele stają się przyczyną alergii. Dotyczy to nie tylko psa czy kota – przedmiotem pytań bywa też alergia na królika czy uczulenie na chomika, jako zwierząt kojarzonych z futrem.
Posiadając psa i dziecko pod jednym dachem, często nie jesteśmy w stanie obu mieć cały czas na oku. Zdarza się, że pies podczas naszej nieuwagi zje coś, co nie było dla niego przeznaczone. Jak rozpoznać objawy zatrucia? Jak reagować i kiedy należy udać się z pupilem po fachową pomoc? Jest kilka zasad, których przestrzeganie pomoże odpowiednio poradzić sobie z trudną sytuacją.
Adopcja psa powinna być przemyślaną i świadomą decyzją, zwłaszcza, gdy w domu są dzieci. I nie chodzi tu tylko o to, że pies dla rodziny z dziećmi to trudny wybór. Procedura adopcyjna psa powinna rozpocząć się dopiero, gdy gruntownie przemyślimy wszystkie aspekty obecności zwierzaka w domu, a w przygotowania do jego adopcji zaangażuje się cała rodzina.